Wszystkie nasze produkty

Jak dobrać do sera odpowiednie wino?

Jak dobrać do sera odpowiednie wino?

 

Wino jest nieodłącznym elementem włoskiej kultury. Italia, obok Francji, jest jednym z największych ośrodków produkcji i konsumpcji tego trunku. Jakie wino najlepiej podkreśli smak włoskich potraw? Białe do ryb, a czerwone do mięsa? Przykazania etykiety są dużo bardziej złożone i pełne niuansów. Wyjaśniamy, jakie wino powinno zagościć na stole obok sera – tradycyjnego włoskiego specjału.

Włoskie wina
Wino jest nieodzownym elementem włoskich posiłków. Poszczególne regiony słyną z produkcji różnych trunków. Najpopularniejsze wśród miłośników wina jest wytrawne Chianti o toskańskim rodowodzie. Jego nazwa pochodzi od wzgórza, na którym jest produkowane. Butelka Chianti ma bardzo charakterystyczny, pękaty kształt.

 

Za wyjątkowy napój uważane jest toskańskie Brunello di Montalcino. To najdroższe włoskie wino jako pierwsze uzyskało ocenę jakości DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Jednym z najpopularniejszych czerwonych win jest wytrawne Amarone, wytwarzane w prowincji Werona, które wyróżnia się na tle innych alkoholi sposobem produkcji. Pierwszy etap to trwające 120 dni suszenie winogron – dodatnio wpływające na koncentrację składników. Później Amarone dojrzewa przez 5 lat. Dopiero po takim czasie osiąga swój niezwykły aromat i smak.

Kategorię win białych otwiera Vernaccia di San Gimignano. Produkowane w Toskanii, jest uważane za najsmaczniejszy biały trunek. Natomiast inne znane wino toskańskie – Vin Santo – wyróżnia unikalny bursztynowy kolor. W przeszłości wielu mieszkańców wsi wytwarzało Vin Santo i pilnie strzegło jego receptury. Niezwykłym bukietem aromatycznym odznacza się także Vermentino di Gallura, popularne wino z Sardynii. Wymienione gatunki to oczywiście jedynie namiastka bogatej oferty win włoskich dostępnej na rynku.

Dobór wina do potraw: o czym należy pamiętać?
Wokół problemu doboru wina do potraw narosło wiele mitów. Podstawowe rozróżnienie „białe do ryb, a czerwone do mięs” dawno się zdezaktualizowało. Komponując menu, należy wziąć pod uwagę konsystencję, „wagę” potrawy. Lekkie posiłki najlepiej współgrają z winami o delikatnej nucie. Natomiast syte, „ciężkie” dania najkorzystniej smakują w towarzystwie wyrazistych, aromatycznych win. Bardzo istotna jest również kolejność podawania trunków. Jeżeli podczas uczty podajemy kilka gatunków, należy zachować odpowiedni porządek: białe serwujemy przed czerwonym, lekkie przed ciężkim, a wytrawne nalewamy przed słodkim.

Zdaniem kalifornijskich ekspertów nie powinno się łączyć wina z serem, gdyż zakleja on kubki smakowe, przez co upośledza smak trunku. Natomiast autorytety w dziedzinie konsumpcji wina twierdzą, że kluczowy nie jest smak poszczególnych składników, ale niepowtarzalne połączenie obu. Błędem jest również serwowanie wyłącznie czerwonego wina do dowolnego gatunku sera. Według znawców nie ma uniwersalnej zasady, każda odmiana komponuje się lepiej z innym rodzajem wina.

Gorgonzola z Sauternes
Jakie wino najlepiej podkreśli i uzupełni smak włoskich serowych specjałów? Prócz właściwości smakowych oraz zapachowych trzeba wziąć pod uwagę również „wagę”, „fakturę” trunku. Naczelna zasada brzmi: ser z winem powinny się uzupełniać i tworzyć nowe doznania smakowe – żaden ze składników nie może dominować. Włoskie sery to w większości produkty twarogowe, o lekkiej konsystencji. Zatem to właśnie białe lub różowe wina, „lżejsze” od czerwonych ze względu na proces produkcji, są doskonałym uzupełnieniem posiłków na bazie serów rodem z Italii, takich jak mozzarella, mascarpone czy ricotta. Wytrawne wino o różowej barwie lub chilijskie chardonnay – gama trunków jest bardzo bogata.

Odrębną kategorię stanowią takie sery, jak: gorgonzola, niebieski ser pleśniowy oraz Grana Padano. Kremową konsystencję gorgonzoli najlepiej podkreśli słodki czerwony trunek, np. Sauternes. Wyraziste wino powinno być serwowane na końcu uczty. Również Grana Padano najlepiej współgra z aromatycznym czerwonym trunkiem. Im pikantniejszy ser, tym smak wina powinien być bardziej wyrazisty.

Nie należy również zapominać o podstawowych zasadach, jak odpowiednia temperatura podawanych potraw oraz napojów. Ponadto w doborze nie powinniśmy kierować się wyłącznie wytycznymi ekspertów. Ogólne zasady to tylko drogowskazy, najważniejszy jest gust oraz doznania smakowe płynące z połączenia smaków. Wino spożywane w rozsądnych ilościach to nieoceniony sprzymierzeniec zdrowia i dobrego samopoczucia.